Past State Treasurers

Year
Name Chapter
1926-1927
John C. Todd, Jr. Templar
1927-1928
Lyman S. Lull Germantown
1928-1929
Arthur I. Martindale Delaware County
1929-1930
Robert Dunn Kane
1930-1931
William Dick Templar
1931-1932
Charles T. Blaze Erie
1932-1933
Marvin R. Sheffler Benjamin Franklin
1933-1934
William H. Herman Pilgrim
1934-1935
Kenneth E. Evans Knapp
1935-1936
Edward H. Meyer Germantown
1936-1937
George Ross al-Aksa
1937-1938
James M. Legge Templar
1938-1939
Robert L. Stuebner Reading
1939-1940
Hugh G. Wintersteen Homestead
1940-1941
John A. Bergmann South Hills
1941-1942
William S. Davis Susquehanna
Historical note: In 1943, annual meetings of PA DeMolay (and with them, the election of SMC’s) were temporarily suspended due to W.W.II – no SMC’s were elected until 1951, when eastern and western PA, which had been divided into 2 separate jurisdictions, were reunited as one.
1951-1952
Ronald Day Continental
1952-1953
Harry E. Johnston Trinity
1953-1954
Ronald Beckmeyer Continental
1954-1955
Donald G. Claypool Kittanning
1955-1956
Charles W. Amer Williamsport
1956-1957
Jerome Meyer Moshannon
1957-1958
Donald B. Hoffman, Jr. Allentown
1958-1959
J. Dean Kaltenborn Fidelity
1959-1960
John L. Henaman Lancaster
1960-1961
Frederick L. Wright Greenville
1961-1962
Jack W. Evans, Jr. Reading
1962-1963
Robert P. McCune Lincoln
1963-1964
James B. Wertz Valley Forge
1964-1965
Wayne Sinclair Kiski Valley
1965-1966
Ronald S. Gerhart Fellowship
1966-1967
Edward W. Black Fayette
1967-1968
Don L. Tietbohl Williamsport
1968-1969
Robert L. Shannon, II Shenango Valley
1969-1970
P. Franklin Hartzel, Jr. Augusta
1970-1971
Scott E. McHugh McKinley
1971-1972
Charles Raudenbush Neshaminy Valley
1972-1973
James J. Warnick Westmoreland
1973-1974
Ronald J. Norcross Wilbur
1974-1975
Raymond J. D’Alesandro, Jr. Westmoreland
1975-1976
Mark E. Morris Gen. John Sullivan
1976-1977
Lee A. McCoy Charles A. Filer
1977-1978
Timothy J. Frei Reading
1978-1979
John R. O’Leary, III al-Aksa
1979-1980
Gary D. Weaver Lancaster
1980-1981
Randal P. Kurten Bethany
1981-1982
Ernest Steinhart Shamokin
1982-1983
Mark D. Siple Bethany
1983-1984
C. Brian Schwartz Coraopolis
1984-1985
Andrew H. Kauffman Friendship-Bray
1985-1986
Brent D. Richards Susquehanna
1986-1987
David C. Santini Joppa
1987-1988
vacated
1988-1989
Daniel J. Brumbaugh Kittanning
1989-1990
John W. Morrison, Jr. al-Aksa
1990-1991
Robert M. Edwards, Jr. Clearfield
1991-1992
Brian J. Romeo Schuylkill
1992-1993
Matthew A. Curtin Somerton
1993-1994
Michael J. Preletz Reading
1994-1995
Chris Lewis Carlisle
1995-1996
Corey Ferraro Erie
1996-1997
Donovan Lange Hershey
1997-1998
Jeff Kline Elizabethtown
1998-1999
Amit Kumar Allentown
1999-2000
Brett Fisher Somerton
2000-2001
vacated
2001-2002
Mark Haffley Erie
2002-2003
Kurt Chillas Riverside
2003-2004
Michael Gress George Washington
2004-2005
Zachary Kahley Pilgrim
2005-2006
Daniel Williams Templar
2006-2007
Jeff Bortz Reading
2007-2008
Jerry J. Richards Chester Pike
2008-2009
Robert Kording Lincoln
2009-2010
Joseph J. Chubb Pilgrim
2010-2011
James P. Palo Erie
2011-2012 Neal T. Skibicki Lorraine
2012-2013
Lorenzo A. Rodriguez Northeast
2013-2014
David S. Kopp III Pilgrim
2014-2015
Jacob A. Beers Elizabethtown
2015-2016
Daniel W. Shevalier Allentown