Past State Senior Councilors

Year
Name Chapter
1926-1927
William R. Zeglin Philadelphia
1927-1928
Sterling Warner Philadelphia
1928-1929
William H. MacIvor Erie
1929-1930
Harrison C. Hartline Erie
1930-1931
Raymond L. Hilton Reading
1931-1932
Robert Meyers Oriental
1932-1933
William H. Weisbach Tancred
1933-1934
William Whitley Chartiers
1934-1935
Hugh Martin Venango
1935-1936
Paul K. Bunke Trinity
1936-1937
John R. Mason Valley
1937-1938
Thomas A. Cassidy Joppa
1938-1939
John A. Platt Lincoln
1939-1940
Kenneth Leininger Pilgrim
1940-1941
Richard Moffatt Trinity
1941-1942
Thomas W. Mason, Jr. Penn-Centre
Historical note: In 1943, annual meetings of PA DeMolay (and with them, the election of SMC’s) were temporarily suspended due to W.W.II – no SMC’s were elected until 1951, when eastern and western PA, which had been divided into 2 separate jurisdictions, were reunited as one.
1951-1952
Willard G. Clement Lincoln
1952-1953
Rodney L. Caulkins Williamsport
1953-1954
John D. Sink Indiana
1954-1955
Paul Fisher Reading
1955-1956
Harry D. Wimer Lorraine
1956-1957
Charles W. Amer Williamsport
1957-1958
Steward F. Sander, Jr. South Hills
1958-1959
Leon C. Stepp Reading
1959-1960
Richard H. Roach Templar
1960-1961
LeRoy J. Janiczek Springfield
1961-1962
John L. Turk Greenville
1962-1963
G. Geral McGreevy Crusade
1963-1964
William S. Bell Lincoln
1964-1965
William G. Hoffman Allentown
1965-1966
Raymond A. Thrush Lincoln
1966-1967
Ronald S. Gerhart Fellowship
1967-1968
Lance A. Masters Erie
1968-1969
David K. Peters West Shore
1969-1970
Mark L. Wolstoncroft Fidelity
1970-1971
Stephen R. Logan Pilgrim
1971-1972
David M. Otteni Erie
1972-1973
David S. Forster Reading
1973-1974
Jon C. Yon al-Aksa
1974-1975
Robert V. Engle, Jr. Friendship-Bray
1975-1976
Raymond J. D’Alesandro Westmoreland
1976-1977
Robert F. Gruber, Jr. Neshaminy Valley
1977-1978
Jeffrey A. Washburn Erie
1978-1979
Pete C. Elliot Allentown
1979-1980
Curtis R. Rauschenburger Lorraine
1980-1981
Gary D. Weaver Lancaster
1981-1982
Rodney S. Rapple Greenville
1982-1983
Eric C. Johnson Delaware Valley
1983-1984
Ronald E. Parkinson al-Aksa
1984-1985
Brian K. Shaffer Carlisle
1985-1986
Andrew H. Kauffman Friendship-Bray
1986-1987
Brent D. Richards Susquehanna
1987-1988
David C. Santini Joppa
1988-1989
William L. Reed Garfield
1989-1990
Jason J. McCracken Clearfield
1990-1991
Steven J. Smith Lancaster
1991-1992
Robert M. Edwards Clearfield
1992-1993
Dearan Quigley Brotherhood
1993-1994
A. Nathaniel Croumer Elizabethtown
1994-1995
Matthew Stuetz Somerton
1995-1996
Jason B. Stains George Washington
1996-1997
James A. Ray Somerton
1997-1998
Rakesh R. Kumar Allentown
1998-1999
Walter Pietrowski Friendship-Bray
1999-2000
Gregory G. Deal Lorraine
2000-2001
Keith A. Bortz, Jr. Reading
2001-2002
Stephen L. Prazenica Elizabethtown
2002-2003
Justin D. Killian Elizabethtown
2003-2004
S. Alexander Fizz Reading
2004-2005
Seth C. Anthony Erie
2005-2006
David A. Labagh Elizabethtown
2006-2007
Daniel W. Williams Templar
2007-2008
Howard J. Wagner Lorraine
2008-2009
W. Thomas Moyer Pilgrim
2009-2010
Matthew S. Maple George Washington
2010-2011 Alexander C. Rauschenberger Lorraine
2011-2012 Matthew S. Maple George Washington
2012-2013
Vacated
2013-2014
Lorenzo A. Rodriguez Northeast
2014-2015
Adam Pritchard Reading
2015-2016
Anthony Trento Chester Pike
2016-2017
Andrew P. Santilli Chester Pike