Past State Junior Councilors

Year
Name Chapter
1926-1927
W. Alfred Baker Duquesne
1927-1928
William C. Pettit Templar
1928-1929
Richard H. Driscole Crusade
1929-1930
Burton F. Corson Germantown
1930-1931
Bruce McClure Tancred
1931-1932
W. Dawson Parkhouse Friendship-Bray
1932-1933
G. Edward Schwartz Continental
1933-1934
J. Donald Pleasant Duquesne
1934-1935
Robert Mitchel Monongahela Valley
1935-1936
William M. Drew South Hills
1936-1937
Robert H. Carroll Duquesne
1937-1938
Thomas W. Yetzer Knapp
1938-1939
Robert D. Bergfeld Duquesne
1939-1940
Harold Zimmerman Susquehanna
1940-1941
Raymond Schrempf Templar
1941-1942
G. Hubbard Dixon Ohio Valley
Historical note: In 1943, annual meetings of PA DeMolay (and with them, the election of SMC’s) were temporarily suspended due to W.W.II – no SMC’s were elected until 1951, when eastern and western PA, which had been divided into 2 separate jurisdictions, were reunited as one.
1951-1952
Hordley Hughes Crusade
1952-1953
John D. Sink Indiana
1953-1954
Paul D. Fisher Reading
1954-1955
Harry D. Wimer Lorraine
1955-1956
William R. Bell Friendship-Bray
1956-1957
Steward F. Sandler, Jr. South Hills
1957-1958
Leon C. Stepp Reading
1958-1959
Richard H. Roach Templar
1959-1960
LeRoy J. Janiczek Springfield
1960-1961
Clifton J. Johnson Lincoln
1961-1962
Fred H. Good Lancaster
1962-1963
Harold G. Banks McKinley
1963-1964
Gerald K. Albeckq Bloomsburg
1964-1965
Robert Schaper Duquesne
1965-1966
Harold F. Dubec, Jr. Norristown
1966-1967
Lance A. Masters Erie
1967-1968
David K. Peters West Shore
1968-1969
James Wood McKinley
1969-1970
Robert L. Taylor Reading
1970-1971
David M. Otteni Erie
1971-1972
David S. Forster Reading
1972-1973
Jon C. Yon al-Aksa
1973-1974
Richard P. Locker Crusade
1974-1975
Kirk G. Wolstoncroft Fidelity
1975-1976
Mark F. Volz Delaware Valley
1976-1977
Jeffrey A. Washburn Erie
1977-1978
Pete C. Elliot Allentown
1978-1979
Curtis R. Rauschenburger Lorraine
1979-1980
John E. Hestor West Shore
1980-1981
Rodney S. Rapple Greenville
1981-1982
Jeffrey Nolter Shamokin
1982-1983
Ronald E. Parkinson al-Aksa
1983-1984
Brian K. Shaffer Carlisle
1984-1985
Paul F. Malinich, Jr. Carlisle
1985-1986
Scott A. Brooks George Washington
1986-1987
Scott M. Arnst Lancaster
1987-1988
William L. Reed Garfield
1988-1989
David W. Messner Pilgrim
1989-1990
Steven J. Smith Lancaster
1990-1991
Wade H. Cruse, II Allentown
1991-1992
William W. Burch Erie
1992-1993
Jason Solano Pilgrim
1993-1994
Eric C. Foulke Allentown
1994-1995
Mark J. Preletz Reading
1995-1996
James A. Ray Somerton
1996-1997
Corey Ferraro Erie
1997-1998
Louis Grow Somerton
1998-1999
George Stauffer Reading
1999-2000
William Wichterman Friendship-Bray
2000-2001
Phillip Leopold Friendship-Bray
2001-2002
Dan Loughin Ches-Mont
2002-2003
Alex Fizz Reading
2003-2004
Seth Anthony Erie
2004-2005
Justin Dunmire Crusade
2005-2006
Joseph A. Pullin Northeast
2006-2007
Jacob Palo Erie
2007-2008
W. Thomas Moyer Pilgrim
2008-2009
Dennis Lennox New Castle Builders
2009-2010
Matthew D. Blaisdell Riverside
2010-2011
Joseph J. Chubb Pilgrim
2011-2012 Anthony J. Kallhoff George Washington
2012-2013
Alexander P. Temple Susquehanna
2013-2014
Philip J. Cancilla Templar
2014-2015
Eric M. Dye Allentown
2015-2016
Jacob A.K. Beers Elizabethtown
2016-2017
B. Tyler Moyer Pilgrim